Dziś dzień kota! Jest to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników tych futrzaków i ich podopiecznych.

Niektórzy z tej okazji próbują nawet sprawić swoim kocurom prezent – często w postaci dobrej przekąski, zabawki lub nowego DRAPAKA.

Lubimy koty, ale także klasyfikację – dlatego dziś przypominamy Państwu o rozporządzeniu klasyfikacyjnym Komisji UE NR 1229/2013 z dnia 28 listopada 2013 r, które wskazało, że właśnie DRAPAKI PODBITE FILCEM powinny być klasyfikowane w CN 6307 90 98.

Na aprobatę zasługuje fakt, że Komisja UE najwyraźniej rozpoznaje wyzwania związane z posiadaniem kota – powyższe rozporządzenie tak bowiem charakteryzuje drapak:

Ze względu na jego obiektywne cechy artykuł jest artykułem dla kotów i jest przeznaczony do zwracania uwagi kotów i trzymania ich z dala od mebli, które mogłyby one w przeciwnym razie drapać i zajmować.

Wykluczono przy tym klasyfikację do pozycji CN 9403 jako mebel, ponieważ pozycja ta obejmuje produkty o innym charakterze, które są używane w prywatnych mieszkaniach, hotelach, biurach, etc.

Wykluczono także klasyfikację do pozycji CN 9503 jako zabawki, ponieważ artykuł jest możliwy do zidentyfikowania jako przeznaczony wyłącznie dla zwierząt.

Dla ciekawskich poniżej przedstawiamy poglądowe zdjęcie drapaka zamieszczone w rozporządzeniu:

Bywa tak, że od kotów trudno spodziewać się wdzięczności i uznania. Jeśli tak będzie w Państwa przypadku – mamy nadzieję, że przynajmniej wiedza o klasyfikacji drapaków na gruncie CN, wynagrodzi Państwu wysiłek włożony w ich nabycie…

***

Zespół Centrum Klasyfikacji Towarów i Usług