Zgodnie z obietnicą wracamy z odpowiedzią na nasze LinkdedIn’owe pytanie dotyczące klasyfikacji końcówek z tworzywa sztucznego i metalu do kijków do Nordic Walking. 

Jak wynika z Rozporządzenia Komisji z dnia UE) 2019/1404 z dnia 6 września 2019 r. – wyrób ten powinien być klasyfikowany do CN 9506 91 90 (artykuły do ćwiczeń fizycznych).

Komisja wskazała, że kijków do Nordic Walking nie można uważać za „laski i tym podobne” objęte pozycją 6602.

Obiektywne cechy kijków do Nordic Walking odróżniają je od lasek objętych pozycją 6602, ponieważ są one przeznaczone do używania w parach i służą do odpychania się, podobnie jak kijki do nart biegowych.

Uchwyty kijków są ich pionowym przedłużeniem, podobnie jak w przypadku kijów do nart biegowych, natomiast uchwyty lasek są ich poziomym przedłużeniem, aby umożliwić użytkownikom podtrzymanie ich ciężaru na lasce.

Zdaniem Komisji, Nordic Walking różni się od zwykłego chodzenia, ponieważ górna część ciała pracuje, aby pchać ciało do przodu za pomocą kijków, a zatem może być uważany za ćwiczenie fizyczne w rozumieniu pozycji 9506.

***

Mamy nadzieję, że czerwcowy długi weekend spędziliście Państwo aktywnie.

Gdyby jednak aktywność klasyfikacyjna okazała się dla Państwa wyzwaniem niemal sportowym – przypominamy, że w drużynie łatwiej osiągnąć sukces.

Zespół Centrum Klasyfikacji