Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym webinarze: „Kody HS i CN na 2022 r. – rewolucja czy ewolucja? Podsumowanie zmian i ich znaczenie.”

Wierzymy, że udało się nam pokazać najważniejsze zagadnienia związane z nową Taryfą celną oraz przedstawić praktyczne wskazówki pozwalające usprawnić wdrożenie nowej Taryfy.

Podczas webinaru zwróciliśmy uwagę, m.in. na tablice korelacyjne  HS/CN.

Poniżej umieszczamy link do tablic korelacyjnych HS 2017 – HS 2022 – opublikowanych przez WCO (World Customs Organization):

TABLICE KORELACYJNE HS 2017 – HS 2022

Poniżej również link do tablic korelacyjnych CN 2021 – CN 2022 – opublikowanych na portalu podatki.gov.pl (odzwierciedlające tablice przygotowane na poziomie UE):

TABLICE KORELACYJNE CN 2021 – CN  2022

***

Jak korzystać z tablic?

Jak wskazano na stronie WCO, tablice korelacyjne HS nie mogą być traktowane jako decyzje klasyfikacyjne. Tablice te stanowić mają wyłącznie wskazówki klasyfikacyjne („guide only”), które nie posiadają jednak waloru prawnego.

Podobnie należy podejść do tablic korelacyjnych CN.

Oznacza to, że omawiane tablice korelacyjne mogą być dobrym narzędziem wspomagającym wdrożenie nowej Taryfy celnej – nie można jednak przyjmować, że tablice te są instrumentem wyczerpującym klasyfikację.

Pamiętajmy:

  • poza samymi kodami Nomenklatury i ich opisami – w nowej Taryfie celnej dokonano szeregu istotnych zmian w treści uwag do sekcji oraz działów.

Trudno przyjąć, aby takie zmiany miałyby zostać w pełni odzwierciedlone w tablicach korelacyjnych.

  • korzystanie z tablic korelacyjnych nie zwalnia podatników z obowiązku przeprowadzenia rzetelnej analizy klasyfikacyjnej.

***

W razie pytań związanych z implementacją Taryfy celnej 2022 – zapraszamy do konsultacji.

Zespół Centrum Klasyfikacji Towarów i Usług