Jakkolwiek wydaje się to skandaliczne, to w pędzie dnia codziennego można zapomnieć nawet o Dniu Matki…

Aby ustrzec Was przed niefortunnymi wpadkami – przypominamy o tym zacnym święcie i przy okazji o klasyfikacji zestawów.

Zestawy wyjaśnione?

Klasyfikacja zestawów od lat budzi liczne spory i kontrowersje. Kluczowa w tym zakresie pozostaje tzw. reguła 3b ORINS – wskazująca, że wyroby pakowane w zestawy do sprzedaży detalicznej należy klasyfikować tak, jak gdyby składały się one z materiału lub składnika, który nadaje im zasadniczy charakter.

Nietrudno stwierdzić, że nie jest to regulacja pokaźna i wyczerpująca.

Podatnicy mogą jednak skorzystać z wytycznych Komisji UE dotyczących klasyfikacji w Nomenklaturze scalonej towarów pakowanych w zestawy do sprzedaży detalicznej.

W przedmiotowym dokumencie Komisja zawarła obszerne wyjaśnienia dotyczące klasyfikacji zestawów, poparte licznymi przykładami.

Zestawy a Dzień Matki

Jeśli jesteście spóźnialscy i na ostatnią chwilę łapiecie z półki typowy zestaw łazienkowy / pielęgnacyjny, to pamiętajcie, że zgodnie ze wskazaniami Komisji:

  • zestawy łazienkowe/pielęgnacyjne składające się z artykułów do mycia (takich jak żel pod prysznic, mydło) oraz dodatkowych artykułów, których należy używać oddzielnie, takich jak kapcie, lusterka ręczne, szczotki do włosów, świece ozdobne itd. – nie stanowią zestawów w rozumieniu klasyfikacyjnym. Każdy produkt należy klasyfikować oddzielnie.
  • jednakże zestawy łazienkowe/pielęgnacyjne składające si ę z różnych artykułów, takich jak: żel pod prysznic, płyn do kąpieli, mydło, emulsja do ciała lub kombinacja szamponu, kremu do twarzy i kremu do rąk itp., a także z artykułów do stosowania z nimi, takich jak gąbka lub flanela (artykułów, których należy użyć jednocześnie, w kolejności lub losowo, i które są uzupełniające się) – można klasyfikować jednolicie jako zestawy do sprzedaży detalicznej.

Każdy przypadek zestawu należy jednak traktować indywidualnie – biorąc pod uwagę m.in. jego cechy, sposób pakowania, jak i przeznaczenie poszczególnych towarów.

Jak wskazała Komisja: „Fakt, że artykuły są pakowane razem jako podarunek/w postaci prezentu (na przykład na Boże Narodzenie, Dzień Matki, walentynki itd.), automatycznie nie oznacza, że są one pakowane razem, aby zaspokoić określoną potrzebę lub służyć do określonych działań.

***

Korzystając z okazji, zespół Centrum Klasyfikacji życzy Mamom wszystkiego co najlepsze i samych wspaniałych zestawów prezentowych (nieco mniej przewidywalnych niż zestawy łazienkowe/pielęgnacyjne…).